Až zavřou i květinářství...

05.03.2021

Napsal mi kamarád, že současná vláda je patrně generačně složena z dětí květin. Je to jediné vysvětlení, proč zůstávají i v nejtvrdším lockdownu otevřena květinářství. Nic není lockdownu vzdálenější, než absolutně "free" život květinových dětí, kočujících Amerikou s hodnotami volné lásky, sexu, drog a rockenrolu. Tak třeba to má sloužit jako psychologická kompenzace. Ke krajnímu omezení na jedné straně uchováme symbol absolutní svobody na druhé straně. Nebo chceme uchovat něco krásného a svěžího v covidové šedi. Protože jiné vysvětlení, nutnost důstojné piety na pohřbech, neobstojí. Ono se přece jen s jistým předstihem ví, kdy se pohřeb koná, a smuteční kytice či věnce by bylo možno snadno nabízet formou výdajového okénka.

Po dlouhém hloubání mě napadá jediná možnost, která se nevzpírá zdravému rozumu: Prostě je to nesmysl. Nemá smysl v tom hledat smysl.

Jinému frekventovanému zdůvodnění se mi nechce věřit. Premiér je majitelem největšího řetězce květinářství. Tak prý proto. To mi přijde tak průhledné (navíc soustavným opakováním v různých vlnách opatření si toho všimli už takřka všichni), že se zdráhám vůbec o něčem takovém racionálně uvažovat. Po dlouhém hloubání mě napadá jediná možnost, která se nevzpírá zdravému rozumu: Prostě je to nesmysl. Nemá smysl v tom hledat smysl. Tak jako v jiných částech těchto opatření. Proto se také epidemie šíří bez ohledu na ně.

Je zkrátka potřeba počítat s tím, že květinářství zůstanou otevřená, i když už třeba jejich zaměstnankyně nebudou smět cestovat ani do práce. Jako dadaistický happening v podivných časech, kdy rozum zůstal v karanténě.