SEFO - obal a obsah

21.12.2022

Médií prošla zpráva, že se orgán památkové péče Olomouckého kraje rozhodl povolit realizaci projektu Středoevropského fóra v proluce vedle Muzea umění v podobě navržené architektem Janem Šépkou. Zpráva dle očekáváni vzbudila emocionální reakci obou protichůdných táborů, podporovatelů i kritiků stavby. Nechci tuto debatu košatit o další subjektivní, leč emocionálně excitované hodnocení. Ostatně můj názor je střízlivý. Patřím k těm, kterým nevadí vnější vzhled stavby, který jiné tolik odpuzuje, v tvarovém rešení vidím spíše pověstné "sýpky ducha" než "bunkry", prvek horního prirozenéhho světla, jak ho známe např. z římského Pantheonu, může vytvořit naprosto unikátní prostor pro expozice i doprovodné aktivity. Sám mám zdvižený prst hlavně kolem dohlédnutí nad funkčním a trvanlivých technickým rešením objektu, než nad jeho estetickou hodnotou.

Unikátní sbírka středoevropského umění má potenciál učinit z Olomouce nejenom perlu historické architektury, ale i kulturní centrum významu stredoevropskéjo i celokontinentálního.

V těchto komentářích se systematicky pokouším mluvit o tématech veřejného zájmu z uhlů pohledu, které se příliš ve veřejném prostoru nevyskytují. Stejné úmysly mě vedou i při psaní těchto řádků. Aspekt, který v souvislosti se SEFO ve veřejném prostoru takřka absentuje je povědomí o naprosto mimořádné kvalitě sbírky, kterou se podařilo týmu kolem ředitelů Zatloukala st., Soukupa a dnes Zatloukala juniora v posledních cca dvou desetiletích shromáždit. Olomoucká instituce disponuje druhou nejvýznamejší sbírkou u nás po Národni galerii v Praze, navíc s hluboce promyšleným soustředěním na středoevropský region, místo, jehož spletité historické, duchovní a politické osudy dodnes pronikají do každé jednotlivosti našich současných společenských problémů. Ani za poslední tři desetiletí se nic nezměnilo na hluboké pravdivosti věty jedné z postav slavné filmové trilogie maďarského režiséra Istvana Szabó (Mefisto, Plukovník Redl, Hanussen): "Mitteleuropa je nás osud."

Unikátní sbírka středoevropského umění má potenciál učinit z Olomouce nejenom perlu historické architektury, ale i kulturní centrum významu stredoevropskéjo i celokontinentálního. Muzeální instituce navíc nestojí jen na kvalitě sbírky, nýbrž i na kvalitní vystavní dramaturgii. Není tajemstvím, že tým Muzea umění má v tomto směru skvělé renomé, navíc doplněné o výbornou pověst díky publikační činnosti. Projekt SEFO není jen jeden kontroverzní dům, je to záměr instituce, jejíž činnost může mít pro město Olomouc strategickou přidanou hodnotu. Obsah je i v tomto případě  mnohem důležitější než obal. Nenechme si tu šanci ujít.